Описание на продукта:
Породата е представител на овцете от типа Цакел. Създадена, чрез народна селекция в планински и полупланински райони на Котленска планина и прилежащите територии, при условия на сезонна миграция с център на летуването край град Котел и предимно пасищно отглеждане.
Овцете са сравнително дребни – живото тегло на овцете майки е 40 кг, а на кочовете до 50 кг. Главата е малка, нежна и слабо зарунена. Тялото е компактно, добре зарунено, включително и корема. Краката са правилно поставени, със сравнително тънки, но здрави кости и копита. Опашката е тънка, къса и почти достига до скакателната ставка. Ушите са къси и заострени, подвижни и често насочени назад при стресова ситуация за животните.
Млечността е 70-80 литра за лактационен период и 30-40 литра за доен период.
Вълната е груба, смесена, с дълги осилести, преходни и къси пухови влакна. Дължината и достига до 14-18 см. Средният вълнодобив на овцете майки е 1,8-2,0 кг, а при кочовете 3,0 – 3,5 кг. Рандеманът на вълната, е 65,35%, а количеството на чистото влакно е 2,088 кг. Използвана е за изработката на Котленски килими.
Руното при повечето овце е полуотворено, бяло или пигментирано (едноцветно или на петна) във всички вариации от рижо, сиво-кафяво до черно. При Котленската овца се срещат трицветни (наподобяващо оцветяването при мъжкия муфлон) – бяло, червенокафяво и черно или двуцвутни във всички цветови комбинации животни (бяло и рижо казълеста овца, бяло и жълто, черно и рижо и др.).
Някои индивиди имат рисунък на главата (червено-кафяво или светлосиво-кафяво на черен фон). При тези екземпляри ушите са светли – бяло-кремави от вътрешната страна и черни от външната (каквито са при мъжкият муфлон). Краката са черни от пред и рижи отзад. Тази разцветка е сравнително рядко срещана и характерна за животни от района на Котел.
Котленската овца е застрашена от изчезване.
Отзиви
Все още няма отзиви.